ZEOS

Sitemize Hoşgeldiniz
Bugün:

DİŞLİ KASABASI GÜNCEL HABER SİTESİ


Site Haritası İletişim Anasayfa
Reklamı Gizle
YazarYazar: Bünyamin Olaş | TarihTarih: 5-01-2012, 11:34
Eski Takvimler

Kıymetli Dişli Sevdalıları ve Dişli haberin Müstesna  okuyucuları;
Bu haftaki yazı dizimizin konusu Dişlimizde ve Türk İslam Coğrafyasında sözü edilen eski takvimler,Zemherir,Hamsin,Cemreler,Mart Dokuzu,Seyirdim Ayı ve Gün dönümünü sizlerle paylaşmanın bilgilendirme açısından doğru olacağı kanısına vardım. Eskiden doğum günü veya doğduğunuz ay bilinmemekte idi.Anamıza veya Babamıza sorduğumuz zaman örneğin; "Oğlum, sen ihtilalin olduğu tarihte Orta Camile de doğdun veya Zemherinin başları falandı"gibi cevaplar ile karşı karşıya  kalıyoruz değilmi?
İşte  yukarıda sıraladığımız konu başlıkları ile sırasıyla fazla uzatıp sizleri sıkmadan bilgilendirmeye çalışacağız.

1-ESKİ TAKVİMLER.

Eski takvimler hakkında ne kadar bilgiye sahibiz,ne biliyoruz veya bilmiyoruz çoğumuzun Dedelerimizin ve Ebelerimizin doğum tarihlerinde örneğin 1327 yazmaktadır değilmi?.Bu bugünkü takvime çevirisini yapmaya kalkışsanız şaşırırsınız.Nedeni ise 3 türlü takvim karşımıza çıkmaktadır.Birincisi Hicri takvim.İkincisi Rumi Takvim.Üçüncüsü de Miladi takvim dir.Yani bugünkü kullandığımız takvim Miladi takvimdir.Hicri Takvim Peygamber Efendimizin Hicret Etmesiyle başlayan takvimdir.İkinci Takvim ise Rumi Takvimdir ki,Bu Dedelerimizin ve Ebelerimizin Nüfus Cüzdanında yazan takvimdir.Yukarıda verdiğimiz 1327 tarihli bir dedemizin veya Ebemizin doğum tarihinin pratik ve en kestirme yolu Dedemizin ve Ebemizin doğum tarihine 584 rakamını ekleyerek bulabilirsiniz.Rumi Takvimle Miladi takvim arasındaki fark 584 tür. O zaman 1327+584 = 1911 senesi dedemizin veya ebemizin doğum tarihidir.

2-ZEMHERİR (ZEMERİ)

Yıl aslında iki Mevsime göre ayralıdır.21 Kasım da Kasım Günleri başlar ki Kara kıştır bu başlangıç,Taaa ki,Hızır günlerinin başlangıcı olan 6 Mayısa kadar devam eder.Kasabamızda "Zemeri" olarak bilinen Zemherir  Aralık ayı'nın 21 'inde başlar.Bazı beldelerde veya bölgelerde 40,bazı beldelerde 45 sürmesi söylenir.Zemherir çok soğuk olur,Halkımız arasında şu değim güncelliğini korumaktadır."zemeri çıkıca taş taşa kuytu  olur" denilmektedir.Burada ki kasıt çok soğuk olduğu vurgulanmaktadır.

3- HAMSİN

Zemherir'den hemen sonra 31 Ocakta başlar  kimine göre de zemeri 45 gün sürdüğü için Şubat 5 te  başlar.Bu da Zemerinin 45 gün sürdüğünü göstermektedir. 21 Şubatta biter.Kasabamız halkı arasında "Dayımda ki fırsat bende olsa Ocakta kaynayan tencereyi dondururdum." değimi kullanılmaktadır.Bunun sebebi ise zemeri 45 gün olup soğuk olduğundan kısa süreli olan Hamsin'in  soğuk olamsı kısa zamanan yayılmasındandır. Süresi  15
 gündür.

4- CEMRELER( CAMİLELER)

Kasabamız halkı arasında Camileler olarak bilinen Cemreler Üç olup "İlk Camile,Orta Camile ve Son camile" olarak bilinmektedir.Her bir Cemre'nin süresi bir haftadır.İlk Cemre Havaya,İkinci Cemre(Orta camile) suya düşer ve Son Cemre Toprağa düşer.Havaya düştüğünde hava ısınmaya başlar,Suya düştüğünde su,Toprağa düştüğünde toprak ısınmaya başlar.Kasabamızda Cemrelerin girmesiye eğer havalar uygun giderse haşhaş çapaları başlar.

5-MART DOKUZU

Üç hafta Cemrelerin sürmesiyele 21 Martta kadar olan zaman dilimi ise "Mart Dokuzudur."Azarsam otuz,Azmazsam dokuz " derler halkımız arasında.Mart 21 olduğunda ve Mart ayı girdiğinde hemen aklımıza Kasabamızda söylenegelen bir değim akla gelir."Mart içeri Cıngan dışarı" derler.21 Mart tarihi  geldiği zaman "Sayılı "denilen kış artık biter.21 Mart NEVRUZDUR.
NEV = Yeni
Ruz = Gün 
Yani birleştirildiğinde NEVRUZ olarak Türk İslam coğrafyasında kutlamalar yapılır.Ama Kasım günleri Hıdırelleze kadar sürer.6 Mayıs ta ise Kasım günleri yani Soğuk günlerin son günüdür.
Halkımız arasında Şöyle söylenir:"hıdırellez gelmeyince kış çıkmaz" denilmektedir.Doğru bir değimdir.Her ne kadar 21 mart'ta sayılı denilen kış çıksada Kasım günleri'nin son günü Hıdırellezdir.6 Mayıs'tan sonra yani Hıdırellez'den sonra "Hızır Günleri" Başlamış olur.

6-SEYİRDİM AYI

Seyirdim ayı Mayıs'ın 21 başlar Haziran 21 e kadar devam eder.Nisan yağmurlarının bol olması ve havaların ısınması ile Mahsüller adeta Koşarlar.İşte bu yüzden "Seyirdim" ayı denilmektedir.Seyirtme Koşam anlamında olduğu için bu deyim kullanılmaktadır.Yine bir değim mevcuttur kasabamız da."Beş ay da bir karış,Bir ay da Beş karış büyür mahsüller" denilmektedir.Bu bir aylık zaman zarfında ekinler boy atar,adeta seyirderek hasata hazır hale gelir ki,bu Gün dönümüne kadar devam eder.

7-GÜN DÖNÜMÜ

Gün dönümü 21 Haziranda başlar.Ekinler kızarmaya,otlar sararmaya yüz tutar.Meyveler Erginleşmeye Gün dönümünün başlaması ile  vücut bulur.Gün döner ve başka bir açıdan mahsül ve Meyvelere tesiri etmeye başlar.Sıcaklıklar daha da artar. 


 ÇOK SAYGIDEĞER OKUYUCULARIMIZ ELEŞTİRİ VE ÖNERİLERİNİZİ LÜTFEN YAZINIZ. 

iNANIN ÇOK KISALTMAYA ÖZEN GÖSTERSEMDE BUNLARI BİLMENİZDE YARAR OLACAĞI KANISINDAYIM.hAKKINIZI HELAL EDİN.
DİŞLİ HABER EKİBİ ADINA CUMANIZI EN KALBİ DUYGULARIMIZLA KUTLAR,SAĞLIK MUTLULUK VE HUZUR DOLU GÜNLER DİLEĞİMİZLE

SELAM VE DUA....

Sayın Ziyaretçi, Sitemize Üye olarak sitemizin imkanlarından daha iyi faydalabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLARI:

Yorum Ekle

Adınız Soyadınız:*
Yorumunuz: *